Home Biznes Firma rodzinna ma wiele zalet

Firma rodzinna ma wiele zalet

by Angela

Są mały firmy i duże. Takie, które działają na rynku lokalnym i takie, które próbują podbijać rynek globalny. Co więcej, są takie firmy, które składają się z samych obcych osób, które łączy wspólny cel, które chcą jak najlepiej dla firmy. Ale są również takie firmy, które działają rodzinnie.

Czasami trwają od pokoleń i są przekazywane kolejnym osobom, czasem dopiero co zaczynają działalność. Prawda jest taka, że rodzinna firma ma wiele zalet, pod warunkiem, że podejdziemy odpowiedzialnie do jej prowadzenia i przede wszystkim będziemy potrafili oddzielać życie rodzinne od tego, co dzieje się w firmie.

To są spore plusy

Jeśli zastanawiamy się nad założeniem rodzinnej firmy, to warto zastanowić się nad tym, jakie są jej plusy. Przede wszystkim świetnie znamy osoby, z którymi mamy zakładać taką firmę. To oznacza, że od razu będziemy wiedzieli, kto w czym najlepiej się odnajdzie. Jeden będzie mógł się zajmować finansami, inny produkcją, jeszcze inny pozyskiwaniem klientów. Dlatego też takie rodzinne firmy świetnie działają, ponieważ znamy swoje mocne, jak i słabe strony, a to oznacza, że wszystko potrafimy tak dopasować, aby faktycznie idealnie się ze sobą uzupełniało. Dodatkowo jeszcze nie musimy się obawiać, że kogoś obrazimy, bo świetnie się znamy, łączą nas inne relacje niż te, które są między obcymi ludźmi, a to oznacza, że łatwiej będzie nam rozmawiać o problemach, jak i szukać najlepszych rozwiązań. Warto tutaj również powiedzieć, że taka rodzinna firma będzie nam bliższa, a więc każdy będzie wkładał maksimum siły w jej utrzymanie, znacznie więcej niż nawet najbardziej lojalny pracownik. Nie mówiąc o tym, że prowadząc wspólnie rodzinną firmę, prościej będzie nam ułożyć grafik pracy, tak aby każdemu pasowało, a w razie konieczności będziemy mogli na przemian zajmować się dziećmi, co także ułatwi prowadzenie takiej firmy, zwłaszcza w jej początkowym okresie działania, kiedy wszystko jeszcze będzie się rozwijało.

Są też zagrożenia

Oczywiście musimy się liczyć z tym, że firma rodzinna niesie ze sobą również pewne zagrożenia. Przede wszystkim jeśli nasze założenia okażą się nieprawdziwe, jeśli nie uda nam się utrzymać naszej firmy, to może się okazać, że bez pracy, w tym samym czasie pozostanie kilku członków rodziny, co będzie się wiązało z brakiem możliwości wzajemnej pomocy. Poza tym możemy mieć problemy, aby nie mieszać spraw rodzinnych i firmy. To oznacza, że jeśli dojdzie między nami do kłótni na tematy rodzinne, to może się okazać, że trudno będzie nam pracować kolejnego dnia tak, jakby nic się nie stało. To z kolei może wprowadzać nerwową atmosferę w firmie i odbijać się na jej pozostałych pracownikach.

Jeśli mamy pomysł na rodzinną firmę, to bardzo ważne jest to, abyśmy dokładnie wypisali plusy i minusy jej prowadzenia. Dopiero mając tak wyraźnie wszystko pokazane powinniśmy się zastanowić czy faktycznie chcemy zakładać firmę rodzinną. Czy może jednak lepiej zrobimy, jeśli będziemy ją prowadzić samodzielnie, jako własną działalność?

You may also like

1 comment

patryko3331 29 kwietnia 2021 - 13:46

Bardzo ciekawy wpis – dzięki za porady

Reply

Leave a Comment