Home Biznes Oddzielmy finanse firmowe od prywatnych

Oddzielmy finanse firmowe od prywatnych

by Angela

Prowadzenie firmy wiąże się z wieloma problemami i kwestiami, których musimy pilnować, jeśli chcemy mieć pewność, że nie popadniemy w żadne problemy z prawem. To też oznacza, że niezwykle ważne jest to, aby nasza firma zachowała ciągłość finansową, bo tylko wówczas będziemy w stanie wypłacać wynagrodzenie pracownikom, jak również opłacać faktury za usługi wykonane na naszą korzyść.

Jedną z pokus, z jakimi możemy się spotkać podczas zakładania firmy będzie ta, aby nie zakładać konta firmowego. Przecież mamy konto prywatne, to po co otwierać kolejne i za nie płacić, dodatkowo trzeba pamiętać kolejne loginy i hasła. Oczywiście takie rozwiązanie może być kuszące, bo wiąże się z mniejszą ilością formalności, którymi będziemy musieli się zająć, ale musimy też mieć na uwadze fakt, że w ten sposób znacznie trudniej będzie nam zapanować nad firmowymi finansami. To oznacza, że tylko kwestią czasu będzie, kiedy pieniądze prywatne zaczną nam się mieszać z firmowymi, a to może prowadzić do niebezpiecznych sytuacji.

Co się może zdarzyć?

Na początku, kiedy tych firmowych wpłat będzie niewiele, faktycznie może być tak, że będziemy w stanie je kontrolować. To oznacza, że będziemy pamiętali ile pieniędzy mamy na koncie, które możemy wydać tylko i wyłącznie na sprawy związane z firmą. Jeśli jednak tych wpłat zacznie przybywać, to bardzo szybko zaczniemy się gubić, trudno będzie nam kontrolować stan konta, to ile możemy wydać na sprawy firmowe, aby nie znaleźć się pod kreską w firmowych finansach. Dodatkowo będzie nam się wydawało, że prywatnie mamy więcej pieniędzy niż faktycznie, a to także będzie powodowało, że zaczniemy wydawać znacznie więcej niż powinniśmy. Dlatego może dojść do sytuacji, w której saldo na koncie firmowym nie będzie nam się zgadzało, bo będziemy mieli mniej pieniędzy niż mieć powinniśmy, bo po prostu nieświadomie wydamy więcej. Albo odwrotnie, zacznie nam brakować pieniędzy na koncie firmowym, co nie będzie się pokrywało z fakturami, bo okaże się, że wydaliśmy je na prywatne rzeczy.

Od razu zakładajmy konto

Jeśli chcemy mieć pewność, że zarówno nasze prywatne finanse, jak i te firmowe będą się zgadzały, to już od pierwszych dni musimy zadbać o to, aby mieć konto firmowe. Wówczas będziemy mieli pewność, że ani nie wydamy więcej niż możemy, ani nie wpadniemy w spiralę zadłużenia, bo nagle okaże się, że nie mamy pieniędzy, aby opłacić jakąś fakturę, choć te finanse powinniśmy mieć. Obecnie można znaleźć wiele ciekawych propozycji na założenie konta firmowego, którego prowadzenie wcale nie będzie się wiązało z dużymi kosztami. Wówczas wszystko będzie tak jak być powinno, a my z tej strony nie będziemy musieli się obawiać żadnych problemów, bo wszystko będziemy mieli pod kontrolą.

Warto zobaczyć jakie konto firmowe będzie nam proponowane przez różne banki. Może się okazać, że nie tylko będzie ono tanie w prowadzeniu, ale jeśli dobrze wybierzemy, to istnieje spora szansa, że będziemy mogli tym kontem zarządzać z pozycji konta prywatnego, choć fizycznie będą one od siebie oddzielone.

You may also like

1 comment

wikii331 29 kwietnia 2021 - 13:23

Bardzo ciekawy wpis – polecam

Reply

Leave a Comment