Kiedy jesteśmy zatrudnieni w firmie, mamy pewne obowiązki, z których musimy się wywiązywać. Jeśli nie będziemy tego robić, to powinniśmy mieć świadomość, że zostaniemy pociągnięci do odpowiedzialności.
Wówczas pracodawca będzie mógł dać nam naganę, ale będzie również miał prawo zwolnić nas dyscyplinarnie, jeśli nasze zachowanie będzie rażące i będzie narażało na niebezpieczeństwo. Ale warto tutaj podkreślić, że poza samymi obowiązkami, mamy również prawa, które nas chronią. Chodzi w tym wszystkim o to, aby nasze relacje z pracodawcą były w odpowiedni sposób uregulowane, aby zarówno on, jak i my czuli się bezpiecznie, abyśmy mieli pewność, że żadne zachowania mogące godzić w nasza osobę nie będą tolerowane. Im lepiej będziemy znali nasze prawa i obowiązki, tym większa będzie szansa, że będziemy czuli się dobrze w pracy, a co się z tym wiąże, że ta praca będzie przebiegała bez najmniejszych problemów.
O tym warto pamiętać
Nie ma znaczenia czy dopiero zaczynamy swoją przygodę związaną z pracą zawodową czy trwa ona już u nas od jakiegoś czasu. Zawsze powinniśmy pamiętać o tym, że mamy obowiązek wykonywać tylko te zadania, które zawarte są w umowie. Pracodawca nie ma prawa zmusić nas do robienia czegoś, co nie jest w umowie ujęte. Oczywiście może zapytać i możemy się zgodzić, jednak jeśli nie uzyska naszego przyzwolenia, to nie ma prawa tego na nas wymuszać. Poza tym pamiętajmy, że w takiej umowie musi być zawarte nie tylko to, co jest naszym obowiązkiem do wykonania, ale również to, jaki jest to rodzaj pracy, miejsce jej wykonywania, wynagrodzenie, jak i czas jej wykonywania. Warto wiedzieć, że pracownik ma również prawo do wynagrodzenia, które będzie godziwe. Co istotne, prawo określa jaka jest minimalna kwota, którą pracownik może zarabiać. Jeśli pracodawca chce zapłacić mniej, to trzeba jasno powiedzieć, że w ten sposób będzie łamał prawo.
Co jeszcze znajduje się w kodeksie pracy?
Warto powiedzieć, że jeśli chodzi o prawa pracownika, to każdy z nich ma prawo do równego traktowania. To oznacza, że przysługują im takie same możliwości awansu, takie same działania związane z przyjmowaniem do pracy, jak i jej zakończeniem. Trzeba również zaznaczyć, że w prawie mamy dokładnie ujęte zagadnienia związane z odpoczynkiem pracownika, z tym ile urlopu mu przysługuje i w jaki sposób ma być on przydzielany. Tak samo jak dokładnie jest powiedziane, że pracownik ma prawo do bezpiecznej i higienicznej pracy, a to oznacza, że pracodawca powinien dopilnować, aby dołożyć wszelkich starań, by pracownik podczas wypełniania swoich obowiązków był bezpieczny, tak aby maksymalnie wyeliminować niebezpieczeństwo wystąpienia wypadku.
Oczywiście kodeks pracy zawiera znacznie więcej praw, które przysługują pracownikowi. Nie mniej warto znać przynajmniej kilka podstawowych, tak aby mieć pewność, że nasz pracodawca traktuje nas dokładnie tak jak powinien. Ale też nie zapominajmy, że pracownicy mają nie tylko prawa, ale także obowiązki. One również ujęte są w kodeksie pracy i z nimi również trzeba się zapoznać.
1 comment
Prawo pracy to bardzo ważna rzecz