Home Biznes Uczmy dzieci odpowiedniego podejścia do finansów

Uczmy dzieci odpowiedniego podejścia do finansów

by Angela

Czasami dziwimy się, że dzieci nie potrafią oszczędzać, że jak tylko dostaną jakieś pieniądze, to od razu je wydają. To też powoduje wiele frustracji, bo te wydatki są coraz większe, dzieci więc proszą o większe kieszonkowe, a jednocześnie rodzice nie chcą się na nie zgodzić.

Co gorsza takie zachowania przenoszone są później na dorosłe życie, a to oznacza, że niejednokrotnie wypłata wydana jest w całości w tym samym dniu, albo w ciągu kilku kolejnych. Wówczas nie tylko nie ma mowy o spokojnym dotrwaniu do kolejnej wypłaty, ale też nie możemy myśleć o żadnych oszczędnościach, które stanowiłyby poduszkę finansową w razie niespodziewanych problemów. Co więc zrobić, aby nasze dzieci miały zdrowe podejście do finansów i żeby potrafiły nimi zarządzać?

Uczmy od małego

Przede wszystkim powinniśmy od małego uczyć dzieci szacunku do pieniądza, nie pozwalać na wydawanie od razu wszystkiego co dostało. Jeśli pokażemy mu, jaką radość może czuć, gdy uda mu się uzbierać więcej pieniędzy i kupić sobie coś o czym od dawna marzyło, to może się okazać, że nasze dziecko w ten sposób zacznie uczyć się oszczędzania. Dodatkowo trzeba jeszcze powiedzieć, że możemy też być przykładem dla dziecka. Jeśli będzie ono widziało, że rozważnie planujemy swoje wydatki, że rozpisujemy ile mamy stałych rachunków do opłacenia, a ile mamy pieniędzy z wypłaty, to również będzie uczyło się odpowiedzialnego planowania. Można pozwolić, aby dziecko samo w ten sposób także planowało swoje kieszonkowe. Pomóc mu rozpisać ile ma pieniędzy, na jak długi czas mają mu starczyć, co musi z nich opłacić, np. comiesięczny zakup ulubionej gazety, i ile pieniędzy mu wówczas zostanie. Pamiętajmy, że dzieci są świetnymi obserwatorami. Jeśli będą wiedziały, że kupujemy wszystko bez dokładnego przemyślenia, czy faktycznie jest nam to potrzebne i czy rzeczywiście nas na to stać, to może się okazać, że one także zaczną się w ten sposób zachowywać.

Otwórzmy dziecku konto

Jeśli dziecko nie będzie miało łatwego dostępu do gotówki, to może się okazać, że łatwiej będzie mu zapanować nad wydawaniem pieniędzy na nieprzemyślane zakupy. To oznacza, że warto założyć dziecku konto w banku. Tam będzie mogło obserwować w jaki sposób rośnie mu ilość tych pieniędzy, a jeśli jeszcze wybierzemy jakąś lokatę, to będzie mogło widzieć, jaki ma zysk. Dodatkowo to sprawi, że zanim nasza pociecha zdecyduje się na zakup jakiejś zabawki czy słodyczy, będzie musiała wyjąć te pieniądze z banku, a co się z tym wiąże, w tym czasie może jej już przejść ochota na posiadanie tej rzeczy, po prostu stwierdzi, że to była tylko chwilowa zachcianka, która nie ma już znaczenia.

Warto pokazywać dziecku, że oszczędzanie jest fajne. Nawet jeśli będzie odkładało tylko złotówkę w każdym tygodniu, to po pewnym czasie uzbiera się spora sumka, którą będzie mogło przeznaczyć na jakiś większy zakup. Tego typu działania z pewnością przekonają nasze dziecko, że warto mieć kontrolę nad swoimi finansami. Jeśli nie pozwolimy, aby przeciekały nam przez palce, to później możemy sobie pozwolić na zakup czegoś fajniejszego.

You may also like

1 comment

Kamil 29 kwietnia 2021 - 13:15

Dobre podejście do pieniedzy od małego to ważna sprawa

Reply

Leave a Comment