Home Praca Zasady BHP są określone prawem

Zasady BHP są określone prawem

by Angela

Podczas wykonywania pracy nie tylko należy skupiać się na prawidłowym wykonywaniu obowiązków, ale również na tym, aby podczas swoich działań nie doprowadzić do żadnego wypadku. Dlatego też trzeba wiedzieć, że w każdej firmie obowiązują zasady BHP, których należy przestrzegać.

Niektóre z nich są takimi zasadami wewnętrznymi, które odnoszą się do konkretnej firmy ze względu na jej specyfikę działania, ale są również takie przepisy BHP, które ustanowione są odgórnie,a co się z tym wiąże, odnoszą się do wszystkich firm działających na danym obszarze. Najważniejsze w tym wszystkim jest to, aby przestrzegać tych zasad, bo tylko wówczas można mieć gwarancję, że nie dojdzie do żadnych wypadków, które mogłyby stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia pracowników.

Nie można ich ignorować

Zanim zostaniemy przyjęci do pracy i dopuszczeni do sprawowania obowiązków zawodowych, zostaniemy zaznajomieni z zasadami BHP, które będą odnosiły się do tego miejsca. To oznacza, że nie tylko musimy je dobrze poznać i zapamiętać, ale także musimy się do nich stosować. Dlatego też jeśli mamy przykaz noszenia na danym stanowisku słuchawek ochronnych, to musimy je nosić. Jeśli mamy podczas wykonywania naszej pracy zakładać specjalny strój składający się z kombinezonu i rękawic, to należy je zakładać. Nie zawsze tego typu rzeczy są wygodne, czasami możemy mieć wrażenie, że nas krępują, jednak powinniśmy pamiętać, że mają one chronić nasze zdrowie i życie, i naszym obowiązkiem jest ich stosowanie. Jeśli tego nie zrobimy, pracodawca ma prawo nie dopuścić nas do wykonywania obowiązków. Ale to działa również w drugą stronę, jeśli jakieś środki ochrony są obowiązkowe na naszym stanowisku, a pracodawca nam ich nie dostarczy, to wówczas mamy prawo odmówić przystąpienia do pracy. Pamiętajmy o tym, że prawo związane z zasadami BHP zostało ustanowione dla naszego bezpieczeństwa i niezwykle ważne jest to, abyśmy się do tego stosowali.

Różne elementy

Warto wiedzieć, że zasady BHP będą określały konieczność stosowania różnego rodzaju elementów. Może to być kask, okulary ochronne, słuchawki lub stopery do uszu, kombinezony, odpowiednie buty czy pasy podtrzymujące. Niezwykle ważne jest to, abyśmy stosowali te elementy, jeśli tak zostało zapisane w zasadach BHP, ale jednocześnie powinniśmy też pamiętać o tym, że muszą być one wykonane z wysokiej jakości materiałów. To też oznacza, że taka odzież BHP, jak i cały sprzęt, który podchodzi pod to zagadnienie, musi być odpowiednio przetestowany i posiadać niezbędne certyfikaty. Chodzi o to, aby w momencie kryzysowym faktycznie zachował się tak jak powinien i w razie potrzeby nas chronił. Jednak BHP to nie tylko sama odzież ochronna, ale konkretne zachowania. Nie można chociażby jeździć wózkiem widłowym bez uprawnień, nie można stawać na jego widłach, czy chodzić poza wydzielonymi ścieżkami. Te wszystkie ustalenia mają nam zapewnić bezpieczeństwo i jeśli poruszanie się inną trasą, może nas narazić na udział w wypadku, to z pewnością powinniśmy się do tych zasad stosować, choć mogą się wydawać niewygodne.

Zasady BHP mają nas chronić i dlatego nie można ich lekceważyć.

You may also like

1 comment

bhp_wazne 29 kwietnia 2021 - 13:24

Odpowiednie podejście do BHP to ważna sprawa

Reply

Leave a Comment